Záverečný diel seriálu tak venujeme zhrnutiu a krátkemu testíku. K regulárnym výrazom ešte považujeme za dôležité povedať, že ide o širokú a obsiahlu tému — v našom seriáli sme popísali len niekoľko málo spôsobov ich využitia. To bolo napokon aj naším cieľom — načrtnúť vám možnosti ich použitia v Mergade a motivovať vás k ich používaniu.
Vaše ďalšie regulárne cesty môžu viesť napríklad smerom, ktorý sme načrtli v poslednom príklade v minulom diele seriálu, kedy sme riešili duplicity v názvoch. Pri práci s jednotlivými skupinami — časťami regulárneho výrazu, na ktoré sa neskôr odkazujeme, ide o spätné odkazy (backreferences).
Na záver ešte pridávame pár zdrojov, z ktorých sa dá pri práci s regulárnymi výrazmi vychádzať:
- Základy regulárnych výrazov
- Stránka pre skúšanie regulárnych výrazov
- Článok o regulároch na ABC Linuxe
- Článok o regulároch na root.cz
- Anglický web o regulárnych výrazoch
A teraz sľúbený test, v ktorom môžete svoje vedomosti regulárnych výrazov vyskúšať. Ako nápoveda vám môžu slúžiť predchádzajúce články (1. diel, 2. diel, 3. diel, 4. diel). Tieto výrazy si môžete skúšať práve na testovacej stránke Regex 101. Teda — smelo do toho!
Vytvorte taký regulárny výraz, ktorým:
1) nájdete všetky slová dlhšie, než 5 znakov2) nájdete trojciferné číslo v reťazci3) nájdete posledné slovo na konci textového reťazca4) nájdete text, ktorý sa začína slovom “https://“5) nájdete text, ktorý neobsahuje žiadne biele znaky (napr. medzery)6) skontrolujete, že posledný znak v reťazci je bodka7) skontrolujete formát telefónneho čísla, tj. 9 čísel, oddelené medzerami po troch číslach (123 456 789)8) skontrolujete, že celý reťazec je maximálne 255 znakov dlhý9) odkážete na prvú skupinu z regulárneho reťazca10) skontrolujete, že text neobsahuje čísla, biele znaky, ani znak “@” Správne odpovede nájdete v komentároch pod článkom! Ak by ste chceli poradiť (nielen) s regulárnymi výrazmi, pokojne sa obráťte na náš e‑mail alebo napíšte do fóra.