Dopravcovia a druhy platieb
Na Slovensku nájdete niekoľko druhov dopravcov. Medzi obľúbených určite patrí Slovenská pošta. Konkurenciu jej robia súkromný dopravcovia ako PPL, DPD, či Zásielkovňa. Stále častejšie je obľúbený aj osobný odber. Asi nikoho neprekvapí, že čím skôr môže byť tovar doručený, tým viac má daný prepravca obľubu.
Slováci radi platia online kartou, i bankovým prevodom. Ale privítajú aj možnosť zaplatiť v hotovosti, či dobierkou.
Trendy pre rok 2018
Slovensko, vzhľadom na počet e‑shopov na počet obyvateľov, sa drží na druhom mieste za Českou republikou na stredoeurópskom trhu. Slováci radi nakupujú z mobilných zariadení. Predpokladá sa, že tento trend bude ešte viac narastať. Čo nikoho asi neprekvapí, v roku 2018 by malo nastúpiť GDPR. O tejto problematike sme písali tu.
Zákazníci síce radi nakupujú online, no o to radšej majú jednoduchú cestu k vráteniu, či vymeneniu tovaru. Preto by ste nemali zabúdať ani na kamenné predajne a ich prepojenie s online nákupom. Pri nákupe takýto malý detail môže dosť zavážiť.
Virtuálna realita. Stále viac skloňovaný pojem. V online nákupe predstavuje silný nástroj, ako zákazníkom priblížiť tovar a predstaviť im, ako by vyzeral u nich doma. Pokiaľ zákazníkom ukážete nápady, ako skombinovať jednotlivé kúsky, nie len že sa budú radi vracať na vaše stránky pre inšpiráciu, ale aj si jednoduchšie nakúpia.
Ďalší spôsob, ktorý uľahčuje nákupný proces a je stále rozšírenejší, sú chatboty. Napríklad e‑shop zoot.sk využíva chatboty. Tie vám dokážu na základe kritérií, ktoré im zadáte, vyhľadať tovar na ich stránke.
Tipy na záver
Na Slovensku je priemerne daňové zaťaženie 20%. Pri vašej práci vám môže pomôcť Slovenská asociácia pre elektronický obchod alebo facebooková skupina Marketingová poradňa pre e‑shopy Sk a CZ. A ak by ste na Slovensku hľadali Google nákupy, tak bohužiaľ márne, tu nepôsobia.